Eternal Sunshine Of The Spotless Mind

Temat: Kwiatkowski Teofil (1809-1891)
Teofil Kwiatkowski, 1809 Pułtusk, 1891 Avallon, Francja wybitny przedstawiciel romantyzmu w malarstwie polskim, ściśle związany był z księciem Adamem Jerzym Czartoryskim i jego rodziną. Wykonał w sepii szkic postaci Działyńskiego w zbroi, którego użył potem do swego słynnego cyklu kompozycji, zwanego ‟Polonezami Chopina” lub ‟Balem w Hotelu Lambert”, powstałego w latach 1849-1860. Na akwarelach z lat 1857-1860 wizerunek Jana wraz z żoną Izabellą widoczny jest wśród orszaku Adama Czartoryskiego, gospodarza tego symbolicznego balu, zajmującego lewą stronę kompozycji. Kilkakrotnie portretował Izabellę Działyńską także w scenach rodzajowych, bądź alegorycznych np. ukazaną w postaci anioła. Uczestnik powstania listopadowego. Mieszkał w Avinionie, potem w Paryżu. We Francji malował wiele pejzaży
Bibliografia (spis)
Dolczewska B. Galeria portretów rodzinnych w Kórniku
Melbechowska - Luty A., Teofil Kwiatkowski

Źródło: genealogia.okiem.pl/forum/viewtopic.php?t=1539Temat: "Perły z palety"
Wystawa jubileuszowa Stanisława Mazusia z Lublina.
W galerii "Na iętrze", ul. Jana z Kolna.
13.05.br., godz.18.00.

Tam zawsze warto być na wernisażu!

[ Dodano: 2006-05-14, 11:40 ]
No, i warto było!
Salon wystawowy galerii "Na iętrze" rzekształcił się salonik z ducha XII-wieczny.
A to za rzyczyną malarstwa Stanisława Mazusia.
Obrazy nieduże, wiele małych formatów. Pięknie, stylowo oprawione. Tematyka zróznicowana - ejzaże, martwe natury, sporo ortretów. Wśód tych ostatnich dwa czy trzy autora, a także znakomite ortrety zmarłego koszalińskiego malarza Ryszarda Lecha oraz wczesny ortret Andrzeja Słowika.
Wiele rac rzywodziło na mysl niezapomniane chimery Młodej Polski, choć artysta maluje nie tak recyzyjnie i w innej kolorystyce. Ale obraz rzedstawiający jego samego na tle skłębionyh chmur rzetykanych romieniami ...natchnienia, dylematów artystycznych, czy o rostu światła - toż to sam romantyzm i młodopolskie rozterki!
Lubię czyste barwy, dlatego race S.Mazusia , rzeważnie bardzo stonowane i w takiej szarawo-zielonkawej tonacji chętnie doprawiłabym kolorem. Niemniej, ujęły mnie - jego umiłowanie rzyrody widoczne w każdej racy, jego dowcip i jakoś emanująca z rac życzliwość dla otoczenia.... Sam autor - niewysoki, drobny, spowity w bielutkie wlosy i takąż brodę, usmiechnięty delikatnie - rzypomina kogoś z innego, lepszego świata.
Polecam zajrzeć do galerii "Na iętrze", ul.Jana z Kolna.
Źródło: koszal.in/forum/viewtopic.php?t=711


Temat: [Muzea] Muzeum Śląskie


Słynną "Pomarańczarkę" Aleksandra Gierymskiego można podziwiać jedynie do 15 kwietnia
Muzeum Śląskie: "Galeria malarstwa polskiego 1800-1945" zamknięta do września

"Galeria malarstwa polskiego 1800 - 1945" to sztandarowa wystawa Muzeum Śląskiego. W związku z remontem można ją podziwiać tylko do 15 kwietnia. Później będzie dostępna dopiero od września.

- Zaplanowany od 16 kwietnia remont galerii obejmuje m.in. wymianę okien, instalacji elektrycznej, oświetlenia lub podłóg - mówi w rozmowie z MM Silesia Danuta Kamińska-Bania z Działu Marketingu Muzeum Śląskiego w Katowicach - Pojawią się również nowe przestrzenie ekspozycyjne. W związku z tym, że galeria będzie ponownie otwarta we wrześniu Muzeum Śląskie przedłuża czas jej otwarcia w ostatnie dni - dodaje.

Ostatnie zwiedzanie galerii malarstwa polskiego 1800 - 1945 przed remontem zaplanowano następująco: w poniedziałek wielkanocny w godzinach od 11.00 do 17.00 oraz podczas specjalnie z tej okazji przedłużonych godzin - do 19.00 - we wtorek i środę 14 i 15 kwietnia.

Później Muzeum Śląskie zamknie galerię na czas remontu, który potrwa do września, kiedy to nastąpi oficjalna inauguracja galerii podczas Europejskich Dni Dziedzictwa.

Dzięki remontowi w galerii pojawią się nowe ściany i kolory poszczególnych pomieszczeń, co pozwoli wyodrębnić prezentowane kierunki sztuki: romantyzm, impresjonizm, symbolizm, secesję i malarstwo okresu międzywojennego. - Dodatkowo galeria zostanie wyposażona m.in. w infokiosk oraz dwujęzyczne podpisy, a w zwiedzaniu pomogą specjalne ulotki informacyjne - wyjaśnia Danuta Kamińska-Bania. - Pojawią się też sofy, które pozwolą na chwilę relaksu podczas zwiedzania - dodaje.

Ciekawym krokiem jest projekt zaprezentowania kilku dzieł w formie wypukłej, co ma pozwolić na zapoznanie się z ich treścią osobom niewidomym. Realizacja tego pomysłu zależy jednak od tego, czy uda się na niego pozyskać fundusze.

Przypomnijmy: "Galeria malarstwa polskiego 1800-1945" pochodzi ze zbiorów przedwojennego Muzeum Śląskiego. Prezentuje najwybitniejszych polskich malarzy tego okresu, jak również najważniejsze zjawiska i kierunki w sztuce polskiej na przestrzeni tych lat. Wśród obrazów zobaczyć możemy m.in. "Błękitnego chłopca" Michałowskiego, portrety Rodakowskiego i Matejki, obrazy Chełmońskiego, słynną "Pomarańczarkę" Gierymskiego lub dzieła przedstawicieli Młodej Polski takich jak Wyspiański lub Mehoffer.

http://www.mmsilesia.pl/4996/2009/4/9/m ... o-wrzesnia
Źródło: forum.gkw24.pl/viewtopic.php?t=388